Gastronomi Festivalleri

Okullarımızda düzenlediğimiz sucuk-ekmek, döner-ekmek, dondurma, baklava, kahve partileri zamanla bu işin sırrını öğrenelim seminerlerine dönüştü. Sektörün en iyi temsilcileriyle düzenlediğimiz seminer ve tadım günleri önce veliler, sonra mezunlarımız, derken bu işi öğrenen pek çok insanın katılmak istediği etkinliklere, nihayet festivallere dönüştü. 2017 yılında Starbucks, Kahve Dünyası, Kahveci Hacıbaba, Kurukahveci Mehmet Efendi, pek çok 3. nesil kahveci ve Ankara’nın en iyi yerel dondurmacılarının katıldıkları; Gripin grubunun harika bir konserle taçlandırdığı dondurma-kahve festivalimize 1000 kişi beklerken 3000 kişinin katılması ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Ülkemizde bizden ilham alan pek çok çikolata-kahve festivali düzenlendi.

2018-19 yıllarını Fırat İlhan Gastronomi-Tarım Lisesi’nin alt yapı çalışmalarıyla geçirdik. 2020 yılını da maalesef COVİD19 nedeniyle boş geçmek zorunda kaldık. 2021 yazından itibaren gastronomi-tarım lisemizin önderliğinde harika gastronomi festivalleriyle ülkemizin pek çok yerini buluşturmaya devam edeceğiz. 

Hedefimiz, Türk mutfağının pek çok lezzetini her yıl yüz binlerle yerli-yabancı kişinin katıldığı festivaller düzenlemektir.